Bicykel dnes môžeme považovať za nepostrádateľný dopravný prostriedok, ktorý nám pomáha prepraviť sa do a zo zamestnania, je skvelým spoločníkom pri našich cestách za zážitkami a pomáha nám aj spáliť zopár prebytočných kalórií. V dnešnej dobe technologického pokroku máme množstvo druhov a typov bicyklov, ale ako bicykel vôbec vznikol sa dozviete v tomto článku.
Prvý predchodca súčasného bicykla
Je to už vyše 200 rokov, čo na svetlo sveta vyšiel prvý predchodca bicykla. Bývalý úradník Karl von Drais z Mannheimu v roku 1817 zostrojil prvý bežiaci stroj. Fungoval na rovnakom princípe ako detské odrážadlo alebo kolobežka. Bol vyrobený z dreva a mal dve kolesá. Jazdec ho poháňal svojimi nohami, ktorými sa odrážal od zeme, pričom dosiahol rýchlosť asi 15 kilometrov za hodinu.
Predné koleso sa dalo otáčať do strán a tak jazdec mohol riadiť aj smer. Konštrukciu mal stabilnú a vynálezca si ho dal patentovať pod názvom „drezina“. No tento predchodca bicykla po skončení hladomoru opäť upadol do zabudnutia. Cyklistom totiž prekážalo jazdiť po zablatených cestách a keď jazdili po chodníkoch, znepríjemňovali život okoloidúcim. Rozmach bicyklovania sa tak veľmi rýchlo skončil.
Bicykel s pedálmi
Prvý bicyklel poháňaný pedálmi bol zostrojený v roku 1839 Kirkpatrikom MacMillanom, ktorý pridal na bicykel pedálový mechanizmus. Bicykel mal hriadeľ spájajúci zadné koleso s pedálmi. Ani tento bicykel sa v praxi neujal. Dôvodom bolo to, že pri jednom otočení pedálmi sa aj koleso otočilo iba jedenkrát a tak bolo bicyklovanie veľmi namáhavé.
Bicykel s veľkým kolesom
Na uľahčenie bicyklovania sa na bicykloch zväčšilo predné koleso, takže bicykel na jedno otočenie pedálov prešiel väčšiu vzdialenosť. Tento bicykel bol produktom Angličana Jamesa Starleyho a vynašiel ho v roku 1870. Vtedajšie bicykle mali od tých dnešných veľmi ďaleko, boli takmer neovládateľné a zle sa na ne vystupovalo i z nich schádzalo. Sedelo sa totiž na vysokom prednom kolese, čo robilo bicykel nebezpečný pre možný pád z výšky.
Klasický bicykel
Väčší úspech dosiahol bicykel Jamesa Starleyho z roku 1885, keď bol zostrojený prvý bicykel s reťazou. Takto získal bicykel veľkú rýchlosť. Vďaka malým kolesám bol stabilnejší a medzi ľuďmi bol väčšmi obľúbenejším. Bicykle boli v minulosti veľmi drahým koníčkom a mohli si ho dovoliť len bohatší ľudia, ale vďaka postupnej masovej výrobe sa stal skvelým, jednoduchým a dostupným dopravným prostriedkom.
Bicykel v nedávnej dobe
Postupom času začali na bicykli pribúdať rôzne dôležité súčasti, okrem pedálov a reťaze to boli svetlá na osvetlenie cesty a samozrejme, lankové brzdy, aj keď sa najskôr brzdilo spätným pohybom pedálov, čo ostalo na niektorých bicykloch až dodnes.
Bicykle sa stali aj jedným z pracovných nástrojov a tak na ňom chodili do práce lekári, poštoví doručovatelia alebo kuriéri, ktorí ich používali na dopravu tovaru. V minulosti sa často využívali bicykle aj vo vojne na premiestňovanie vojakov. Už v prvej svetovej vojne ich používalo Nemecko i Francúzsko na presun vojsk. V druhej svetovej vojne ich Nemecko použilo opäť.
V roku 1908 bol zostrojený prvý závodný, resp. pretekársky bicykel, ktorý mal už v sebe zakomponované riadidlá, tzv. barany. Takto ho poznáme až dodnes, len s tým rozdielom, že dnes má lepšiu výbavu a je vyrobený z kvalitnejších materiálov.
Bicykel súčasnosti
Bicykle prešli neustálym zdokonaľovaním a súčasné bicykle sa od tých z minulosti líšia len neporovnateľnou výbavou. V dnešnej dobe sa veľký dôraz prikladá najmä zvyšovaniu bezpečnosti cyklistu. Moderná doba so sebou priniesla napríklad elektrobicykel, ktorými vieme zdolať väčšie vzdialenosti. Budúcnosť bicyklu aj naďalej praje, pretože ide o ekologický dopravný prostriedok, ktorý bude vždy „IN“.